Twiggy-první supermodelka

 

Twiggy-první supermodelka


Svět módy a modelingu ovlivnila tak výrazně, jak se to žádné jiné modelce před ní ani po ní nepovedlo. Její jméno se stalo synonymem módy 60. let. Ještě dnes si většina lidí při vyslovení jména Twiggy vybaví obraz drobné dívky ostříhané nakrátko v barevných pouzdrových šatech. A to všechno navzdory tomu, že její kariéra profesionální modelky netrvala víc než pouhé čtyři roky!


Kritici jí vyčítají, že právě ona odstartovala trend ultrahubených modelek, čemuž se modelka vždy bránila s poukazem na to, že začínala velmi mladá, jedla, co se jí zachtělo, a hubená byla od přírody. Je pravda, že se od všech modelek, které působily před ní, podstatně lišila. Tehdejší modelky byly většinou zralé ženy s postavou plnou křivek. A najednou přišla ona, drobná šestnáctiletá dívka měřící jen 168 cm, s holčičím obličejíkem a krátkými vlasy. Bylo to něco naprosto nového, něco, co módní svět do té doby ještě nezažil, a proto se nelze divit, že to vyvolalo tak velký ohlas. Twiggy se stala hvězdou a bylo jí najednou všude plno.


Lesley Hornby, jak znělo její pravé jméno, se pod jménem Twiggy (od anglického slova „twig"- proutek) vzápětí poté, co se v roce 1966 stala modelkou, stala i ikonou. Noviny o ní referovaly jako o „tváři roku 66," Daily Express o ní ve svém článku píše jako o „dítěti z Londýna s tváří, která má tisíc podob . . . a to je jí teprve šestnáct!" Jiný článek přesvědčeně tvrdí: toto Twiggy miluje, takže to budete milovat i vy! Nelze se divit, že je Twiggy zvolena britskou Ženou roku.


Twiggy se stala dokonalou představitelkou tehdejšího hnutí mladých, tzv. mods, a jejich ideálu o vzhledu. Její křehká postava, krátké vlasy, velké oči zvýrazněné tmavými linkami a dlouhými řasami, pihy a nevinný pohled dokonale vytvářely chlapecký vzhled, který se tolik líbil obyčejným mladým dívkám. Slavný pětibodový sestřih Vidala Sassoona, který dovedla nosit tak jako málokdo jiný, se stal nezbytnou součástí stylu mods.


Podobně jako v případě hnutí mládeže se stala ikonou i pro módní byznys. Londýnská móda pro mladé v té době ovládla svět a Twiggy se stala vhodnou ambasadorkou pro propagaci trendů na mezinárodním poli. A nejen to, modelka sama z pozice jedné z nejfotografovanějších osob 60. let pomáhala prosazovat mnoho hlavních módních trendů těch let. K tomu bezpochyby dopomohl její zjev, krátce střižené vlasy a štíhlá dívčí postava vymodelovaly ideál klučičího vzhledu, který se stal revolucí na celém světě. K němu se ideálně hodily šaty dívčího střihu v sytých barvách a bledé punčochy. Krátký sestřih přivedl nazpět módu 20. a 30. let, zejména rovné šaty a pánský styl.


Nebudeme přehánět, když řekneme, že Twiggy ovlivnila módní kulturu širokých skupin žen napříč státy světa, a to jak svým vzhledem, tak i oblečením, které propagovala. Stačí si jen vzpomenout na film Rosemary má děťátko z roku 1968, kde si hlavní hrdinka v podání Mii Farrow nechá své blonďaté vlasy sestříhat „na kluka" (a autorem hereččina střihu opět nebyl nikdo jiný než sám mistr kadeřník Vidal Sassoon) a s oblibou nosí pouzdrové minišaty.


Žádná jiná modelka před ní se nestala tak populární a známou sama o sobě jako právě Twiggy, proto ji dnes sotva můžeme odpírat označení první supermodelka. Byla také vůbec první modelkou, která uvedla na trh vlastní kolekci oblečení.
I přes tak mimořádný úspěch Twiggy v roce 1970 přestala předvádět a vydala se na dráhu zpěvačky a herečky. Její modelingová kariéra tedy netrvala déle než čtyři roky. To přesto stačilo na to, aby se stala symbolem celé dekády. Její zjev charakterizovaný krátkým klučičím sestřihem, drobnou postavou a dětským obličejíkem se totiž ideálně hodil k propagaci hlavních módních trendů té doby, tedy minišatů v zářivých barvách doplněných světlými punčochami. Zatímco ostatní modelky té doby by v nich vypadaly poněkud nepatřičně, Twiggy v těchto trendech vystupovala zcela přirozeně. Dá se tedy říci, že módní trend nalezl svou dokonalou představitelku a Twiggy splynula s tímto trendem tak dokonale, že je od sebe nelze oddělit, a proto i dnes, když se mluví o módě 60. let, je jméno modelky vždy připomenuto.

 

Každá žena se může stát supermodelkou! Nevěříte? Ale ano, jde to, stačí si jen vybrat ty správné šaty! Inspiraci najdete zde.    

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info