Šaty podle postavy

 

Šaty jsou dozajista nedílnou součástí každého dámského šatníku a zároveň univerzálním oděvem, který si můžete vzít vždy a všude a budete dobře oblečena. Ale možná se vám již nejednou stalo, že ty nádherné šaty z obrázku nebo výlohy se na vaší postavě proměnily ve zcela nenositelný kousek. Je však třeba si uvědomit, že šaty bychom si měly vybírat nejen podle toho, jak moc se nám líbí, ale stejnou pozornost bychom měly věnovat i jejich střihu a tvaru naší postavy. Ač se nám to nemusí líbit, pravdou je, že ne každá postava si může dovolit jakýkoliv střih šatů. Abyste si při výběru své příští lásky byly jistější, pojďte se spolu s námi blíže seznámit se základními typy ženských postav a se střihy, které jim sluší.

 

Tak tedy postavte se před zrcadlo a určete tvar své postavy:

 

Tím nejženštějším typem postavy je klepsydra (neboli přesýpací hodiny). Dámám s touto postavou mohou ostatní jen tiše závidět. Klepsydra se totiž vyznačuje pravidelnými proporcemi: velká prsa, štíhlý pas a ladný zadeček, které jim dovolí vypadat dobře v jakýchkoliv šatech. Přiléhavé šaty umožní vyniknout jejich pěkným tvarům a ty volnější cítit se svobodněji, ale přesto velmi žensky.
Postava typu váza je širší verzí klasické klepsydry. Velká prsa a bedra jsou k sobě proporční, pas je naznačen jen mírně. Stehna a lýtka bývají obvykle poměrně štíhlá.
Postavu typu violoncello charakterizuje proporčnost a rovnovážnost spolu s ženskými křivkami. Ramena a bedra se nacházejí v jedné linii, pas je výrazný. Ženy s tímto typem postavy mají velká prsa, široká bedra, masívní stehna a velmi pěkná lýtka.
Také dámy s postavami typu váza nebo violoncello si mohou dovolit většinu šatů, avšak šaty těsně přiléhavé jim nedovolí prezentovat svou postavu tak dobře jako klepsydrám.

 

Postava typu kalich má výraznou horní část se širokými rameny a velkým poprsím, chybí jí výraznější pas a má dlouhé nohy. Disproporce této postavy dobře zrovnováží přiléhavý horní díl (zde je však nutno se vyvarovat střihů s odkrytými rameny nebo opticky rozšiřujícího dekoltu typu lodička). Pas by měl být zdůrazněný a šaty by se měly směrem dolů rozšiřovat. Je dobré vybrat délku šatů tak, aby umožnila ukázat pěkné nohy.
Dámy s postavu typu lízátko mají velká až velmi velká prsa, zatímco zbytek postavy je spíše štíhlý a proporční. Tyto dámy by se rozhodně neměly bát své přednosti ukázat, vždy je však třeba dbát na to, aby dekolt nebyl velký až příliš. Jinak hrozí, že celá stylizace bude zbytečně vulgární.

 

Ženy s postavou typu jablko mají široká ramena, velká prsa i větší bříško, zatímco zadeček je spíše menší a nohy štíhlé. Tato postava potřebuje šaty vzdušného střihu, které neobepínají postavu, jsou bez zdobení a nabírání. Výstřih do V a vertikálně střižené tkaniny stejně jako svislé vzory jsou žádoucí, jelikož opticky zeštíhlí masívnější polovinu těla.
Postava typu kornout má širší ramena než bedra, postrádá žensky tvarovaný pas, ale jeho předností nejčastěji bývají dlouhé a štíhlé nohy. Podobně jako pro jablko také pro kornout je třeba vybrat šaty, které zrovnováží proporce postavy a vyzdvihnou její přednosti, tedy nejčastěji pěkné poprsí a ladné nohy. Šaty se vzdušnými rukávy a přestřižením pod prsy budou dobrým výběrem.

 

Postava typu hruška je hned po klepsydře tím nejženštějším typem figury. Má štíhlá ramena a proporční poprsí. Pěkně vyrýsovaný pas kontrastuje se širokými boky, masívními stehny a širšími lýtky. Dámy s touto postavou by měly volit šaty s odkrytými rameny a přestřižením v pase nebo pod prsy, které se směrem dolů rozšiřují. Vyhnout by se měli mini délkám, které by nepěkně upozornily na široká bedra. U midi délek by neměly zapomenout na boty s podpatky, které pomohou zeštíhlet dolní část postavy.
Štíhlejší verzí hrušky je typ postavy zvaný kuželka. Útlá a proporční horní část spolu s výrazným pasem tvoří protipól k širší a masívnější spodní části těla.
Postava typu zvon je charakterizována výraznou dolní částí těla. Ramena jsou užší než bedra a linie pasu je jemně naznačena. Ke zvonu patří výrazný zadeček a stehna, celé nohy jsou masívní.
Ženy typu zvon a kuželka by při výběru šatů měly věnovat pozornost stejným kritériím jako v případě hrušek.

 

Postava typu sloup by se vtipně dala charakterizovat deficitem charakteristických vlastností. Tyto postavy jsou štíhlé a útlé, mají ramena, boky i pas (který může být lehce naznačen) v jedné linii. Prsa jsou proporcionální a nohy dlouhé. U této dívčí postavy bez ženských křivek v zásadě není třeba se obávat žádného střihu. Chceme-li opticky zvýraznit úzký pas a malé poprsí, měly bychom zvolit šaty s nabíráním nebo výrazným zdobením v horní části, se zdůrazněnou linií pasu a rozšířenou spodní částí. Skvěle se na tuto postavu hodí modely výrazných avantgardních střihů.
Postava typu cihla je širší a masívnější verzí typu sloup. Široká ramena a boky jsou v jedné přímce, nohy jsou masívní. Pas postrádá viditelnou linii. Pro tyto postavy je třeba vybírat šaty, které postavu změkčí a dodají ji ženské tvary. Výborně se budou hodit šaty s jednoduchou horní částí, pod prsy přestřižené a lehce se rozšiřující směrem dolů.

 

A ještě několik praktických rad:

 

- dámy malého vzrůstu by se měly vyvarovat midi délek, které jejich postavu opticky ještě více zkrátí. Krátké šaty nebo naopak maxi verze budou slušivější

- pamatujte, že výběr šperků by měl odpovídat stylu šatů, čím elegantnější šaty obléknete, tím kvalitnější by měl být šperk

- zvolíte-li šaty s výraznými vzory, pak šperky by měly být nenápadné, naopak jednobarevné šaty lze oživit nápadným šperkem

- i u šperků platí, že méně znamená více, a tak jeden výrazný šperk zcela postačí, pokud přesto chcete ještě něco přidat, tak by to určitě měly být jen jemné a nenápadné kousky

 

Věříme, že po našem malém exkurzu do světa střihů a dámských postav si snáze poradíte s výběrem svých nových šatů!

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info