Overaly: Z oblaků na módní mola

 

Overal se v posledních letech stal oblíbenou součástí dámských šatníků. Mohlo by se zdát, že tento oděv patří k novým druhům oblečení, ale tak tomu rozhodně není. Overaly za sebou mají již docela dlouhou a zajímavou historii.


Historie overalů se začíná psát více méně před sto lety. Obrat více méně je tu zcela na místě, protože historie módy uznává jako první overal model s názvem Tuta, kterému v roce 1919 vdechl život florentský futuristický umělec známý pod jménem Thayat. Ovšem již o několik let dříve si jistá Harriet Quimby, americká pilotka, která jako první žena přeletěla kanál La Manche, sešila kalhoty s bundou. V této době byl však nový typ univerzálního oděvu vnímán především jako pohodlný pracovní oblek, ale větší pozornosti a obliby se mu nedostalo.


Do módy se nakrátko dostal ve 30. letech. Tehdy se objevil v návrzích Elsy Schiaparelli (psali jsme o ní v článku zde) a podařilo se mu proniknout i na filmové plátno, kde jej oblékla například slavná Katharine Hepburn.
Během druhé světové války se stal oblíbeným kouskem farmářek, dělnic a žen na frontě. Tehdy se plně prokázala jeho zásadní výhoda, a tou byla praktičnost při práci. V té době se zároveň stává symbolem touhy žen po rovnoprávnosti.


Svou hvězdnou hodinu overal zažil koncem 60. let, a to nejen jako prvek v probíhajícím boji za rovnoprávnost, ale také jako odraz nadšení z dobývání kosmu. Inspirací pro overaly se tak stávají kombinézy prvních astronautů a klasický pánský oblek.
V době 70. let overal pronikl na jeviště a taneční parkety, tehdy jej nosili ABBA, David Bowie, Freddie Mercury a další hvězdy.


V následujících desetiletích sice na parketech zůstal, oblékaly jej Madonna i Spice Girls, svou „hvězdnou" chvíli zažil ve filmu (vzpomínáte na žlutý overal Umy Thurman ve filmu Kill Bill?), ale z módy tak nějak vyšel.
Zdá se však, že v posledních několika letech se opět vrací na výsluní. Svou pozornost mu věnují přední módní návrháři, overal v jejich podání se stává vysněným kouskem šatníku, aniž by přitom ztrácel své nepopiratelné výhody. A my tvrdíme, že je to tak správně. Overal je rozhodně kouskem oblečení, který si tuto pozornost po právu zaslouží. Lze jej obléknout prakticky na každou příležitost, na procházku po městě i po pláži, na setkání s kamarádkami i na obchodní schůzku. Stačí si pouze vybrat odpovídající model. Dobrou zprávou je, že některé modely se svým náročným zpracováním s klidem nahradí i velkou večerní.

 

Patříte k fanynkám overalů nebo jste jejich kouzlu ještě nepropadly? Ať je to tak či onak, spoustu krásných kousků pro jakoukoliv příležitost objevíte tady.

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info